Genel Bilgi

Diz Osteoartriti yaygın bir hastalıktır ve Osteoartrirli bireylerden 55 yaşın üzerindeki her 1000 kişiden yaklaşık 20’si total diz protezi ameliyatından faydalanabilir. İngiltere’de her yıl 35.000’den fazla total diz protezi ameliyatı yapılmaktadır ancak hem uzman değerlendirmesi hem de ameliyat için uzun bekleme süreleri vardır ve bu süre zarfında hastalar genellikle şiddetli ağrı ve sakatlık yaşamaktadır.

Evde fizik tedavi programı İlk değerlendirmeye dayanan ameliyat öncesi fizyoterapi tipik olarak ağrının giderilmesi, diz fleksiyon ve  ekstansiyonunu artırma teknikleri, yürüme eğitimi ve ev/fonksiyonel adaptasyonlarını içerir. Ameliyat sonrası fizyoterapi ayrıca şişliği azaltma ve yumuşak dokuları mobilize etme tekniklerini de içerir.

 

Birleşik Krallık’ta yapılan bir çalışmada  total diz protezi ameliyatı olmayı bekleyen 160 osteoartrit hastası dahil edildi ve bunlar rastgele olarak ev grubuna veya hastane grubuna ayrıldı. Sonuç ölçütleri sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini, hasta memnuniyetini içeriyordu. Hastane grubu ev grubuna kıyasla önemli ölçüde daha fazla sayıda fizik tedavi seansı aldı. Ancak evde fizyoterapinin hastalar için hastanede ayaktan fizyoterapi kadar etkili ve kabul edilebilir olduğu bulundu.

“Journal of Evaluation in Clinical Practice” dergisinde yayınlanan çalışma, tek taraflı TKR için evde fizyoterapinin etkinliğini ve maliyet etkinliğini, olağan hastane ayaktan ameliyat sonrası fizyoterapisine kıyasla değerlendirmeyi amaçladı. WOMAC ağrı skorlarındaki değişikliklerde iki grup arasında ortalama 1,5’luk farkın klinik olarak önemli olduğu kabul edildi.

Sonuç olarak bu çalışma, tek taraflı total kalça protezi ameliyatı geçirmiş hastalar için ev fizyoterapisinin hastalar için hastanede ayaktan fizyoterapi kadar etkili ve kabul edilebilir olduğunu buldu. Çalışma, alternatif tedavi seçeneklerini değerlendirirken maliyet etkinliğini dikkate almanın önemini vurguluyor.

 

Özetle:

  • Evde fizyoterapi, tek taraflı total kalça protezi ameliyatı geçirmiş hastalar için hastanede ayaktan fizyoterapi kadar etkili ve hastalar için kabul edilebilirdir.

 

Bu yüzden hastane ortamının yorucu transfer koşulları, zaman kaybı, birebir ilgi ve hastaya özel tedavi programı avantajları da göz önüne alındığına, evde fizik tedavi hizmeti almak hasta ve yakınları için avantaj haline geliyor. Siz de evde fizik tedavi hizmetimizden yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Whatsapp