AYAK YARALANMALARI

İstanbul Evde Fizik Tedavi Merkezi’nin fizyoterapistleri, her türlü ayak veya ayak parmağı yaralanması yaşayan hastaların tedavisinde uzmandır. Kanıtlanmış teknikler ve kişiselleştirilmiş egzersiz rutinleri ile fizyoterapistlerimiz hareketliliğinizi geri kazanmanıza, rahatsızlığın azalmasına ve ayağa kalkmanıza – ve sevdiğiniz aktivitelere geri dönmenize yardımcı olabilir.

Hepsinden iyisi, İstanbul Evde Fizik Tedavi Merkezi ile hastalar evde, ofiste veya seçtikleri yerde ayak yaralanmaları için fizik tedavi alabilirler.

Ayak Yaralanması Nedir?

Ayak yaralanmaları genel olarak iki grupta incelenir: akut yaralanmalar ve aşırı kullanım yaralanmaları. Akut yaralanmalar anlık olarak meydana gelir ve genellikle tek bir olayla ilişkilendirilir. Bu tür yaralanmalara morarma, delinme yaraları, tendon veya bağ yaralanmaları ve kırık kemikler örnek verilebilir. Öte yandan aşırı kullanım yaralanmaları, tekrarlayan hareketlerin bir sonucu olarak gelişir. Bu kategoriye bursit, tendinit, stres kırıkları ve plantar fasiit gibi durumlar girer.

Ayak yaralanmalarının belirtileri

Yaralanmanın tipine, sebebini ve ciddiyetine göre değişebilir. Örneğin, bir delinme yarası kanama ve enfeksiyon gibi belirtilerle ortaya çıkabilirken, bursit genellikle ağrı, rahatsızlık ve şişlikle kendini gösterebilir.

Genel olarak, akut yaralanmalar ani ve yoğun ağrıya yol açarken, aşırı kullanım yaralanmaları zamanla biriken ve kademeli bir şekilde artan ağrıya neden olabilir. Dinlenmeye rağmen geçmeyen herhangi bir ayak yaralanması, genellikle bir sağlık uzmanının değerlendirmesini gerektirir.

Ayak yaralanmalarının en yaygın belirtileri şunlardır:

  • Ağrı
  • Şişme
  • Morarma
  • Ağırlık taşıma zorluğu
  • Deformite

Ayak Bileği Yaralanmalarının Nedenleri

Ayak ve ayak parmağı yaralanmalarının geniş bir potansiyel neden yelpazesi vardır ancak belirli davranışlar veya risk faktörleri onların daha olası olmasını sağlayabilir. Hastalar, spor veya rekreasyonel aktivitelere katılırken, fiziksel işlerde veya ev iyileştirme projelerinde ayaklarını en çok yaralama eğilimindedirler. Çocuklar da yüksek risk altındadır çünkü yetişkinlerden daha çok ayak yaralanmalarına neden olabilecek aktivitelere katılma eğilimindedirler. Yetişkinler yaşla birlikte kemik gücünü kaybettikçe, riskleri de artacaktır.

Jimnastik, futbol, ​​futbol ve basketbol gibi belirli sporlar, hastaları ayak yaralanması riski altında daha fazla bırakır. Herhangi bir spor etkinliği sırasında uygun ayakkabı giyilmemesi, bu riskleri artırabilir.

Ayak yaralanmalarının en yaygın nedenleri şunlardır:

-Ani darbe

-Ani yönde değişiklik

-Aşırı kullanım

-Yanlış ayakkabı giyme

Ayak Yaralanmalarında Fizik Tedavi

Birçok ayak yaralanması dinlenme ve rahatlama ile kendi kendine çözülebilirken, daha ciddi ayak yaralanmaları için en yaygın kullanılan tedavilerden biri fizik tedavidir. Bir fizyoterapist yönetimindeki egzersiz, esneme ve masaj rutini, hastaların hareketi geri kazanmalarına ve ağrıyı azaltmalarına yardımcı olabilir.

Bir fizyoterapist, hastanın güvenle gerçekleştirebileceği egzersizler ve esneme hareketleri önerebilir ve zorluk seviyesini kademeli olarak artırarak yaralanmanın daha da kötüleşmesini önleyebilir. Yaygın ayak egzersizleri arasında ayak bileği pompaları, duvar esnemeleri, parmak uçları kaldırma, baldır esnetme ve parmaklarla küçük nesneleri kaldırma bulunur.

Whatsapp