GOLÇÜ DİRSEĞİ

İstanbul Evde Fizik Tedavi Merkezi’nin fizyoterapistleri, durumunuza ve ihtiyaçlarınıza özel olarak uyarlanmış bir golfçü dirseği iyileşme planı oluştururlar. Tendonla ilgili çeşitli rahatsızlıkları olan hastaları tedavi etme konusunda deneyime sahip lisanslı fizyoterapistlerimiz, sevdiğiniz aktivitelere ve ağrısız günlük hayatınıza mümkün olan en kısa sürede ve güvenli bir şekilde dönmeniz için çalışmaktadır.

İstanbul Evde Fizik Tedavi Merkezi’nin fizyoterapistleri sizi evinizin rahatlığında tedavi etmeye her zaman hazır.

Golfçü dirseği nedir?

Golfçü dirseği, medial epikondilit olarak adlandırılan ve ön kolu dirseğe bağlayan tendonlarda meydana gelen küçük yırtıklar nedeniyle ortaya çıkan bir durumu ifade eder. Golfçü dirseği, dirsekteki kemik çıkıntıda ağrı ve iltihaplanmaya sebep olur, ancak bu ağrı ön kolun geri kalanına da yayılabilir.

Tenisçi dirseği gibi, golfçü dirseği de genellikle tekrarlayan sallanma veya kavrama hareketlerinin bir sonucu olarak gelişen bir tür dirsek tendinitidir. Tenisçi dirseği dirseğin iç kısmını etkilerken, golfçü dirseği olan hastalar dirseğin dış kısmında rahatsızlık hissederler. Ancak, bu rahatsızlıklar adlarını aldıkları spor dalına özgü değildir – tenis oyuncuları gibi, tekrarlayan el, bilek veya ön kol hareketleri yapan herkes golfçü dirseği yaşayabilir ve yaşamaktadır.

Aslında, golfçü dirseği bazen “atıcı dirseği” olarak da adlandırılır, çünkü beyzbol atıcılarının bu rahatsızlığa yakalanma riski yüksektir. Sık sık bowling oynayan, tırmanış yapmayı seven, tornavida veya çekiç kullanan veya boya yapan kişiler de risk altındadır. Neyse ki, dinlenme ve fizik tedavinin bir kombinasyonu genellikle ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için yeterlidir.

Golfçü dirseği belirtileri

Golfçü dirseği semptomları, özellikle aşırı kullanım durumlarında yavaş gelişme eğilimindedir ve hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Dirsekteki kemik çıkıntı genellikle ağrının odak noktasıdır, ancak ön kolun iç kısmı boyunca bileğe kadar uzanabilir. Hastalar ayrıca dirseğin sertleştiğini ve kolu hareket ettirmenin veya yumruk yapmanın zor olduğunu fark edebilirler.

Bazı hastalar ellerinde, bileklerinde veya parmaklarında güçsüzlük, uyuşma veya karıncalanma yaşayabilir. Belirtiler genellikle tornavida kullanmak gibi belirli hareketlerle daha da kötüleşir.

Golfçü dirseğinin en yaygın semptomları şunlardır:

  • Dirseğin iç tarafında ağrı ve hassasiyet
  • Kol ve dirsekte sertlik
  • El ve bilek güçsüzlüğü
  • Parmaklarda uyuşma veya karıncalanma

Golfçü dirseğine ne sebep olur?

Golfçü dirseği, dirseği bileğe bağlayan kas ve tendonların tekrarlanan veya tek seferlik hasar görmesinin bir sonucudur. Golfçü dirseğinin en yaygın nedeni kronik aşırı kullanımdır ve bu durum tendonlarda tekrarlanan strese neden olarak küçük yırtıklara yol açabilir.

İsmi, hastaların golfün bu durumun tek nedeni olduğuna inanmasına yol açsa da, bir dizi spor, meslek ve aktivite medial epikondilite neden olabilir. Yaygın suçlular arasında tenis, beyzbol, okçuluk, futbol, halter, inşaat, sıhhi tesisat ve marangozluk hatta ev hanımlarının sık yaptığı temizlik aktiviteleri yer alır. Dirseğe veya bileğe kronik stres uygulayan herhangi bir aktivite, hastaları golfçü dirseği geliştirme riski altına sokabilir.

Golfçü dirseğinin en yaygın nedenleri şunlardır:

  • Golf veya raket sporları
  • Fırlatma sporları
  • Ağırlık kaldırma
  • Tekrarlayan mesleki hareketler

Golfçü dirseği için fizik tedavi

Dinlenme, germe ve güçlendirme her hastanın golfçü dirseğine karşı en büyük silahıdır. Hastalar ağrıyı hafifletmek için bir dinlenme ve esneme rutini ile başlamalıdır. Germe ağrısız veya neredeyse ağrısız hale geldiğinde, hastalar güçlendirme egzersizlerine geçebilirler. Golfçü dirseği için yaygın germe egzersizleri arasında bilek fleksiyonu ve ekstansiyonu, karşı el ile desteklenen bilek germeleri ve ön kol pronasyonu ve supinasyonu yer alır.

Güçlendirme egzersizleri arasında eksantrik bilek fleksiyonu ve ekstansiyonu, kavrama güçlendirme egzersizleri, önkol pronasyon ve supinasyon güçlendirme ve dirençli dirsek fleksiyonu ve ekstansiyonu yer alır. Her hastanın kendine özgü ihtiyaçları olacağından, lisanslı bir fizyoterapist hastalara teknik ve sıklık konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

İstanbul Evde Fizik Tedavi Merkezi’nin golfçü dirseği için fizik tedavi yöntemleri

Dinlenme, germe ve güçlendirme, her hasta için golfçü dirseğiyle mücadelede önemli bir stratejidir. Hastalar, ağrıyı hafifletmek için bir dinlenme ve esneme programı ile başlamalıdır. Esneme egzersizleri ağrısız veya neredeyse ağrısız hale geldiğinde, hastalar güçlendirme egzersizlerine geçebilirler. Golfçü dirseği için yaygın esneme egzersizleri arasında bilek fleksiyonu ve ekstansiyonu, karşı el ile desteklenen bilek germeleri ve ön kol pronasyonu ve supinasyonu yer alır.

Güçlendirme egzersizleri arasında eksantrik bilek fleksiyonu ve ekstansiyonu, kavrama güçlendirme egzersizleri, ön kol pronasyonu ve supinasyonu güçlendirme ve dirençli dirsek fleksiyonu ve ekstansiyonu yer alır. Her hastanın bireysel ihtiyaçları farklı olduğundan, lisanslı bir fizyoterapist hastalara uygun teknikler ve egzersiz sıklığı konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Whatsapp